Zagotovo ste že slišali za meniskus. Gre za vezivno hrustančno ploščico, ki se nahaja v kolenskem sklepu in zavzema posebno obliko črke C. V vsakem kolenskem sklepu ima človek dva meniskusa, ki sta vstavljena na stik med stegnenico in golenico. Poznamo notranji ali medialni meniskus, ki se nahaja na notranji strani kolena in zunanji ali lateralni, ki ga imamo na zunanji strani kolena. Če pride do njegove poškodbe, nastane bolečina v kolenu, zato ga moramo pravilno zdraviti. V nadaljevanju preverite, kako.
Naloge, ki jih opravlja meniskus
To pomembno tkivo v kolenskem sklepu opravlja pomembne naloge, ki se jih pogosto zavedamo šele takrat, ko pride do njegove poškodbe. Ker se sklepni površini stegnenice in golenice ne ujemata popolnoma, sta med njima vstavljena meniskusa, ki to neujemanje učinkovito blažita. Delujeta torej kot nekakšno mašilo. Poleg tega pa povečujeta in učvrstita sklepno površino, kar igra bistveno vlogo pri zagotavljanju gibljivosti kolena. Če se meniskusa poškodujeta ali ne delujeta pravilno, je koleno med gibanjem zelo nestabilno in tako hitro pride do zvina in hujših poškodb.
Še ena pomembna naloga je tudi blaženje pritiskov, ki nastanejo med gibanjem. Tako se prepreči prevelika obraba sklepnega hrustanca, posledično pa preprečuje nastanek vnetja sklepov oziroma artritisa.
Kako zdravimo poškodbe kolena?
Raztrganina meniskusov sodi med najbolj pogoste poškodbe kolen, ki jih je nujno potrebno zdraviti in strokovno obravnavati. V nasprotnem primeru lahko pride do hude obrabe sklepa in izgube gibljivosti.
Ko pride do tovrstnih poškodb je najbolj pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika. Ta bo določil ustrezno vrsto terapije, ki je odvisna od tipa, velikosti in lokacije poškodbe. Zdravljenje je lahko konservativno ali pa kirurško. Če pride do manjših razpok, se te lahko zacelijo same. Večje razpoke pa je potrebno kirurško obravnavati. Poseg imenujemo artroskopija.
Kirurški poseg se svetuje tudi v primerih vkleščenega meniskusa in pri dalj časa trajajoči bolečini z otekanjem in omejeno gibljivostjo.
Pri drugih poškodbah pa je bolje, da se odločite za konservativne tehnike ali učinkovito in strokovno vodeno fizioterapijo, ki pomaga ohraniti funkcijo tkiva in prepreči obrabo sklepnega hrustanca.