Paradontoza je resna zdravstvena težava, ki prizadene dlesni in lahko vodi do izgube zob, če se ne zdravi pravočasno. Gre za vnetje tkiv okoli zob, ki se začne z nabiranjem zobnega kamna in plaka ter lahko napreduje v napredovano stopnjo, kjer se uničijo vezivna tkiva in kosti, ki podpirajo zobe. Preprečevanje paradontoze tukaj luxdental.si/paradontoza je ključnega pomena za dolgoročno zdravje vaših dlesni. Eden najpomembnejših korakov je ustrezna ustna higiena. Redno ščetkanje zob vsaj dvakrat na dan s fluoridno pasto je osnovni, a ključni ukrep za odstranjevanje zobnega plaka, ki je glavni povzročitelj paradontoze. Poleg tega je uporaba zobne nitke ali medzobnih ščetk nujna za čiščenje medzobnih prostorov, kjer se lahko nabira plak, nedostopen za ščetkanje.
Poleg skrbi za ustno higieno je pomembno redno obiskovanje zobozdravnika, ki ugotovi, da se je začela paradontoza. Redni pregledi omogočajo zgodnje odkrivanje morebitnih znakov paradontoze, kot so krvaveče dlesni, oteklina ali recesija dlesni ter zobni kamni. Zobozdravnik bo lahko sprejel ustrezne ukrepe, kot je globinsko čiščenje zobnih žepkov, kar lahko prepreči nadaljnje napredovanje bolezni.
Poleg teh preventivnih ukrepov je tudi zdrav življenjski slog ključen za preprečevanje paradontoze. Kajenje na primer močno poveča, da se pojavi paradontoza, saj zmanjšuje dotok krvi v dlesni in oslabi njihovo obrambo proti okužbam. Prav tako je pomembno zdravo jesti, saj prehrana vpliva na splošno zdravje dlesni.
Če pa paradontoza že napreduje, je nujno zdravljenje pri specialistu za parodontologijo. Napredovana paradontoza zahteva bolj invazivne posege, kot so globinsko čiščenje zobnih žepkov, koreninska obdelava ali celo kirurški posegi za obnovo poškodovanih tkiv.
Skupaj z dosledno skrbjo za ustno higieno, rednimi obiski pri zobozdravniku in zdravim načinom življenja lahko učinkovito zmanjšate tveganje za razvoj paradontoze in ohranite zdrave dlesni ter zobe za celo življenje.
Zdravljenje paradontoze je ključno, ko bolezen že napreduje in ogroža zdravje dlesni ter podporne strukture zob. Specialist za parodontologijo lahko predpiše različne terapevtske postopke glede na stopnjo napredovanja bolezni. Med najpogostejšimi posegi so globinsko čiščenje zobnih žepkov, znano tudi kot kiretaža, kjer se odstrani zobni kamen in plak iz globljih delov zobnega žepka. To pomaga pri odpravljanju bakterijskih oblog in spodbuja regeneracijo dlesni.